www.mfktatran.sk | neváhaj a pridaj sa k nám aj TY
mesto-pre-vsetkychMM-ManagerVerexLiptospol

Rozhovor s prezidentom klubu, Milanom Mikušiakom, o súčasnej situácii v klube

Pán prezident, prezraďte nám, aká je situácia v klube v súčasnom období:

Situácia v klube kopíruje taký stav, aký je v súčasnosti vo viacerých, dá sa povedať, že vo väčšine klubov.
Hráči sú doma, kolektívne tréningy neprebiehajú.
Naši hráči A-mužstva skončili tréningy 13. marca a odvtedy trénujú individuálne v domácich podmienkach, vo svojich bydliskách, na základe tréningových plánov.
Žiacke a mládežnícke mužstvá sú tiež rozpustené do bydliska a nenavštevujú školy, ako vieme tieto sú uzavreté.
Hráči A-mužstva ukončia individuálne tréningy na základe tréningových plánov do konca marca a následne v mesiaci apríl ostávajú vo svojich bydliskách a budú sa pripravovať každý individuálne dobrovoľným spôsobom, aký si zvolí sám.

Ako budú hráči v tomto období odmeňovaní, keď neprebieha súťaž?
To je otázka, ktorou sa zaoberáme spoločne so SFZ, s asociáciou na riadenie 2. ligy, ale aj s odbornikmi z ministerstva školstva.
V zakone o športe je vákuum v ustanoveniach tzv. vyššej moci.
Predpisy to neriešia a teraz sa hľadajú spôsoby, ktoré by boli primerané na túto situáciu.
Aj u nás sú dve kategórie hráčov: profesionáli a amatéri.
Profesionáli sú zaradení, ako riadni zamestnanci klubu s výnimkami platnými pre športovcov do konca roku 2021. Amatérski hráči sú v podstate SZCO a týchto postavenie v klube je jasné. My sme sa rozhodli aj na podnet rôznych právnikov osobne prebrať s každým našim profesionálnym hráčom situáciu a uzavrieť dodatok k profesionálnej zmluve, ktorý by riešil výšku odmeny počas nevykonávania činnosti.
Toto sa bude diať od začiatku budúceho týždňa.
Jedna vec je toto dohodnúť a druha vec je zabezpečiť vyplatenie odmien.

Aká je finančná situácia v klube vzťažmo aj na vyplácanie odmien a platov?
Situácia je maximálne vážná a veľmi zložitá. Ako všetci viete do dnešného dňa nie je schválený rozpočet mesta, čo v praxi znamená, že od 10. decembra 2019 neprišiel z mesta ani jeden cent a všetky náklady klubu sa financujú len zo sponzorských peňazí, členských poplatkov od rodičov a hlavne z pôžičiek.
Okrem výplat pre trénerov, hráčov a zamestnancov, to je splácanie úveru do banky, ktorý sme čerpali na nový bufet, náklady na všetky energie a údržbu všetkých budov a ihrísk, náklady na dopravu, stravu, telocvične, lekárov, masérov, hygienu, upratovanie, pranie atď. atď.
Z príjmov nám odpadli ešte aj výnosy z najmú Športhotela, ktorý je uzatvorený, avšak pribudli náklady na jeho temperovanie a údržbu.
Toto všetko ma za následok, že sa zadlžujeme a z dôvodu pandémie koronavírusu nám odpadávajú sponzori, čo je príčinou, že sa dostávame do krízového stavu, ktorý môže vyvrcholiť kolapsom klubu.
Pri porovnaní s ostatnými klubmi z našej súťaže sme na tom veľmi zle, hlavne preto, že neprichádza pomoc z mesta, na ktorú je klub existenčne odkázaný .
Nechcem maľovať čerta na stenu, ale ak nebude urýchlene schválený rozpočet mesta, tak nebudeme schopní pozitívne reagovať na prihlásenie našich mužstiev do súťaži, v ktorých účinkujú aj do budúcej sezóny.
Ja neustále a vytrvalo vyzývam poslancov a vedenie mesta k schváleniu rozpočtu, na ktorý čakajú aj iné organizácie v meste, ale zatiaľ je to márne a stále som nebol vyslyšaný.

Má klub na dnešný deň aj iné dlhy?
Má a to tie, ktoré vznikli pri rekonštrukcii štadióna, keď sme ako klub museli investovať cca 135,000.- eur do stavieb a ďalšie prostriedky do zariadení a vybavenia nových priestorov.
Na toto máme tiež zjednané pôžičky od súkromných investorov a na dnešný deň nemám ani predstavu, ako by sme ich vrátili.
Avšak, máme ich zhmotnené 10 % podielom v spoločnosti MSZ s.r.o., ktorá je vlastníkom zrekonštruovaného štadióna.

Pán prezident, ako vidíte ďalší vývoj v klube?
Toto, čo doniesla pandémia koronavírusu bude mať ďalekosiahle následky pre celý šport a náš klub nevynímajúc.
Odhadujem, že podmienky vo futbale sa vrátia o niekoľko rokov dozadu, že najviac utrpí futbal pravé na našej úrovni.Vrátime sa do úrovne poloprofesionálneho statusu, tak ako to bolo pred 5-6 rokmi.
Peňazí bude menej a kluby si nebudú môcť dovoliť kvalitných hráčov.
Aj my už dnes vieme, že počet profesionálnych hráčov budeme musieť znížiť minimálne na polovicu a doplniť káder mladými hráčmi s amatérskym štatútom.
Výhodu budeme mať v tom, že sme dokázali zrekonštruovať náš štadión, že nebudeme musieť v najbližšom období značne investovať, aby sme vedeli splniť licenčné kritéria.
Neviem si predstaviť v súčasnosti, ako a kde budú pokračovať rekonštrukcie štadiónov, keď spoločnosť zasiahne recesia.

Ako vidíte ďalšie pokračovanie súťaží v tejto sezóne?
Myslím si, že súťaže sa nedohrajú a že dôjde k anulovaniu výsledkov.
Preto sa nám treba dívať už skôr do ďalšej sezóny a to, či vzniknú podmienky v klube, či bude reálne sa prihlásiť do 2. ligy.
I keď racionalita by tomu nahrávala zahrať si ešte rok 2. ligu a buď sa tam klub udrží alebo vypadne do novovytvorenej kvalitnej 3.ligy Východ, ktorá začne fungovať od sezóny 2021/2022.
Tieto úvahy však budú závisieť od finančných podmienok v klube a od vzťahov na úrovni mesta.

Pán prezident, poznáme Vás ako veľkého nadšenca a klubistu, ktorému záležalo na tom, aby sa v Liptovskom Mikuláši hrala 2. liga. Čo ak budete musieť ustúpiť z týchto pozícii, budete sklamaný?
Áno, urobil som preto všetko, aby sa dlhodobo hrala v Liptovskom Mikuláši 2.liga, 10 rokov sa nám to aj darilo s pomerne solídnymi výsledkami. Veď sme sa dokázali umiestniť na 3. mieste, na 4. mieste a viackrát v prvej polovici tabuľky.
V posledných sezónach hráme pekný atraktívny futbal, ktorý divákov baví. Keď k tomu prirátame náš krásny stánok, tak je to pohladkanie futbalovej duše všetkým priaznivcom futbalu v hornom Liptove. Za týmto mi bude isto smutno a dnes si to neviem ani predstaviť. Avšak dnes aj ja mám iný rebríček hodnôt, na prvom mieste je moje zdravie a zdravie mojich najbližších.
Tiež mám obavy z toho čo sa deje, nevieme čo nás čaká, ale verím, že sa z toho dostaneme a že futbal nás bude zase baviť, či to bude už v takej alebo inej lige.
Tohto roku je 25 rokov od vtedy ako som prišiel do Tatranu Okoličné a dodnes som tu vydržal. V žiadnom inom klube som nepôsobil aj keď som mal veľa rôznych ponúk ísť robiť futbal do okolitých klubov.
Tu som prežil všeličo, ale hlavne neustály pohyb vpred vo všetkých sférach činnosti a to ma drží pri tej zanietenosti, pri prekonávaní prekážok, pri nezlomnosti a viere v lepšiu budúcnosť..
A výsledok sa dostavil.
Je len škoda, že rôzne vedľajšie okolnosti, rôzne vzťahy, ktoré idú vedľa mňa majú veľký vplyv na život klubu, prinášajú nepokoj, nervozitu a komplikujú prácu v klube.
Prial by som si, aby toto všetko pominulo a aby som mohol pre naše mesto a náš okres s klubom robiť dobré meno v rámci celého Slovenska. Vždy mi o to išlo, aby sme ako Liptáci dokázali, že sme šikovní aj v tomto najobľúbenejšom a najpopulárnejšom športe.

Tak čim chcete potešiť alebo zarmútiť fanúšikov futbalu v záverečnom slove?
Zármutok nemám rád, ako väčšina ľudí. Takže radšej by som chcel fanúšikov Tatranu povzbudiť, že verím, že ak rozpočet mesta bude schválený v čo najkratšom čase, tak situácia sa v klube znormalizuje a urobíme s mojimi kolegami z klubu všetko, aby sme zachovali všetky súťaže našich mužstiev a aby klub pokračoval aspoň v takých výsledkoch, ako doteraz.

Pán prezident, ďakujem za rozhovor.

Zhováral sa: Michael Hruška

 

pridané: 26.03.2020 17:01, počet zobrazení: 424, počet fotografií: 1

Fotogaléria

TV Tatran
Z V R P B
1. MFK Dukla Banská Bystrica Banská Bystrica 18 13 2 3 41:20 41
2. FK Dubnica nad Váhom Dubnica n/V. 18 12 2 4 39:24 38
3. MFK Skalica Skalica 18 11 2 5 33:19 35
4. FK Poprad Poprad 17 10 1 6 26:16 31
5. MŠK Žilina B Žilina 18 10 1 7 38:29 31
6. FK Železiarne Podbrezová Podbrezová 17 9 1 7 26:24 28
7. MFK Tatran Liptovský Mikuláš L. Mikuláš 18 8 2 8 28:30 26
8. MŠK Púchov Púchov 18 7 3 8 22:24 24
9. FC Košice Košice 17 5 6 6 22:18 21
10. Partizán Bardejov BŠK Bardejov 17 6 3 8 18:21 21
11. FC ŠTK 1914 Šamorín Šamorín 18 6 3 9 24:31 21
12. KFC Komárno Komárno 18 5 5 8 19:28 20
13. MFK Ružomberok B Ružomberok B 17 6 1 10 21:36 19
14. FC Petržalka Petržalka 18 5 2 11 24:34 17
15. ŠK Slovan Bratislava futbal B Bratislava 18 5 2 11 16:31 17
16. SLAVOJ Trebišov Trebišov 17 2 6 9 21:33 12

Týždenný plán tréningov a stretnutí

Anketa

- - (100% - 1775)

spolu: 1775 hlasov

Odkazy

Slovenský futbalový zväz
Slovenský futbalový zväz
Slovnaft Cup
Slovnaft Cup